Historia

Towarzystwo sportowe LITS „Meble” Anders swoją działalność  rozpoczął w roku 1998. Klub zajmuje się głównie szkoleniem dzieci i młodzieży, w tym osób niepełnosprawnych. W klubie trenuje ponad 40 zawodników z czego 25 posiada licencje PZTS, uprawniające do startów w imprezach o randze wojewódzkiej i krajowej.

Pod względem osiągnięć sportowych nasz klub od lat należy do ścisłej czołówki województwa śląskiego, zrzeszającego ponad 100 klubów tenisa stołowego. Od 1999 roku pierwszy zespół Andersa nieprzerwanie gra w II lidze. Największy splendor dla klubu to sukcesy wielokrotnego Mistrza Polski tenisistów niepełnosprawnych- Adama Jurasza na ME, MŚ i Paraolimpiadzie w Atenach w 2004 roku. Z naszego klubu wyszli również wielokrotni medaliści Mistrzostw Polski, a obecnie reprezentanci Polski: Artur Białek i Karolina Tokarczyk. Ponadto medale Mistrzostw Polski, Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS i Mistrzostw Śląska wielokrotnie zdobywali: Waldemar Pal, Krzysztof Malcherek, Łukasz Pietraszko, Mateusz Zagajewski, Jan Wróbel, Andrzej Wróbel, a także ostatnio Sandra Hetnał i Michał Siwiec.

Nadzieję na sukcesy Klub wiąże z czyniącymi coraz większe postępy juniorami: Michałem Siwcem, Maciejem Łodzianą, Michałem Caputą i Dawidem Gorolem, kadetką – Sandrą Hetnał, młodzikiem – Bartoszem Soblem i żakiem – Maksymilianem Rusem, a także innymi, którzy dopiero do naszego Towarzystwa przystąpią i rozpoczną swoje treningi.

Wszystkie te osiągnięcia to niewątpliwie zasługa trenera Jerzego Schreibera, który od 2000 roku zajmuje się szkoleniem dzieci i młodzieży w naszym klubie.

Sukcesy zawodników Andersa nie byłyby możliwe bez wsparcia ze strony władz miasta Żywca i Starostwa Powiatowego w Żywcu, a także sponsora strategicznego – Pana Wiesława Setli radnego Powiatowego, właściciela firmy Anders – producenta mebli, oraz działaczy sportowych z Panem Adamem Juraszem na czele, który jest „mózgiem” i motorem napędowym naszego Towarzystwa, który podobnie jak radny Wiesław Setla przeznaczają należne im diety radnego na działalność szkoleniową klubu Anders!

Klub nasz za osiągnięcia sportowe swoich zawodników i trenerów był wielokrotnie doceniany i wyróżniany przez władze samorządowe, Śląski Związek Tenisa Stołowego i Polski Związek Tenisa Stołowego. Tytułem sportowca roku na Żywiecczyźnie uhonorowano Adama Jurasza, a trenera roku Jerzego Schreibera. Pan Adam Jurasz otrzymał również godność – Zasłużony dla Powiatu Żywieckiego.

Klub współpracuje z Zespołem Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych, MOSiR-em i Żywiecką Akademią Piłkarską w Żywcu. Pragnieniem Działaczy Andersa są kolejne sukcesy sportowe naszych zawodników, a przede wszystkim wywalczenie historycznego awansu do I-szej ligi!

Klub posiada 4 drużyny:

  • W II lidze (śląsko-opolskiej) gra I-szy zespół Andersa,
  • W III lidze (śląskiej) gra II-gi  zespół Andersa,
  • W IV lidze (okręgowej) gra III i IV-ty zespół Andersa.